Cetățenii ar putea fi instruiți pentru situații de risc și apărarea națională

Autoritățile pregătesc modificări legislative prin care ar putea fi introdusă o formă de instruire militară minimă obligatorie pentru cetățeni. Ministrul apărării, Anatolie Nosatîi, susține că măsura este menită să consolideze capacitatea de apărare și reziliența națională. Potrivit lui, proiectul de lege este în proces de elaborare și urmează să fie prezentat publicului în detaliu în perioada următoare, transmite IPN.

„Vom veni cu mai multe comunicări și o să explicăm ce prevede această modificare a legislației care este în lucru. Ne propunem, în conformitate cu Constituția Republicii Moldova, să oferim o instruire obligatorie cetățenilor, pentru a-și apăra patria”, a declarat Anatolie Nosatîi.

Ministrul a precizat că instruirea ar putea viza persoanele cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani și ar urma să se desfășoare în forme adaptate, în funcție de resursele disponibile și capacitatea Armatei Naționale.

Nu înseamnă că toți vor merge la armată. Este o interpretare eronată. Activitatea se va face gradual, în funcție de capacități”, a subliniat ministrul apărării.

Anatolie Nosatîi a mai menționat că măsura ar urma să contribuie la creșterea nivelului de pregătire a populației în fața diverselor situații de risc și la consolidarea rezilienței naționale.

Articolul Cetățenii ar putea fi instruiți pentru situații de risc și apărarea națională apare prima dată în NordNews.