Acum 86 de ani, pe 28 iunie 1940, Basarabia și Bucovina de Nord au fost ocupate de regimul sovietic – începutul uneia dintre cele mai grele perioade din istoria noastră. Mesajul a fost transmis astăzi de prim-ministrul Alexandru Munteanu, care a subliniat că ocupația a marcat destinele a sute de mii de oameni, comunică MOLDPRES.
Potrivit oficialului, în acea perioadă au existat arestări, deportări, foamete și ani în care oamenii au trăit cu frica în suflet.
„Mii de familii au fost despărțite, iar zeci de mii de oameni au fost smulși din casele lor și trimiși departe, fără să știe dacă se vor mai întoarce vreodată. Consecințele ocupației au marcat sute de mii de oameni. Unii au fost deportați, alții au murit de foame sau au fost arestați și persecutați. Aproape fiecare familie din Republica Moldova are o astfel de rană în propria istorie. Bunelul meu a fost deportat. Nu am avut șansa să-l cunosc. S-a întors acasă după ani de suferință și muncă forțată, grav bolnav, și a murit mult prea devreme. Ca și în familia mea, astfel de istorii se păstrează în mii de familii și sunt transmise din generație în generație”, a remarcat Alexandru Munteanu.
Prim-ministrul a subliniat că este datoria noastră să păstrăm memoria celor care au avut de suferit în urma ocupației sovietice.
„Îi comemorăm pe toți cei care au avut de suferit în acei ani. Le păstrăm vie memoria și trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Ce s-a întâmplat atunci a însemnat multă durere, iar urmările s-au simțit generații la rând. Istoria nu poate fi schimbată, dar poate fi înțeleasă. Libertatea, demnitatea și pacea nu sunt lucruri firești. Ele trebuie apărate de fiecare dintre noi”, a punctat Alexandru Munteanu.
Acum 86 de ani, în data de 28 iunie 1940, Uniunea Sovietică a ocupat Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herța. Teritoriile românești au fost anexate de trupele sovietice în urma unui ultimatum dat de Moscova Bucureștiului două zile mai devreme. Sub presiunea armelor, Regatul României a fost nevoit să cedeze provinciile cu o suprafață totală de peste 50 de mii de kilometri pătrați și cu o populație de patru milioane de oameni, majoritatea etnici români. Ocupația sovietică a fost urmată de trei valuri de deportări masive și arestări în 1941, 1949 și 1951.
Articolul Premierul a comemorat victimele ocupației sovietice: „Trebuie să spunem lucrurilor pe nume” apare prima dată în NordNews.
