De mai bine de 20 de ani, Clubul Femeilor „Golubka” îi ajută pe locuitorii și autoritățile din Basarabeasca să dezvolte orașul împreună. Cu sprijinul Uniunii Europene, organizația a implementat proiectul „Dialog urban”, datorită căruia au apărut mai multe inițiative comunitare. Una dintre ele este o platformă intelectuală, amenajată în curtea unor blocuri locative.
„Am amenajat această platformă și am instalat aici o masă mare și bănci, astfel încât cât mai mulți oameni să poată veni aici fie pentru jocuri, fie pentru a participa la proiecte, întâlniri sau adunări.” – Lidia Radețcaia, participantă la proiectul „Dialog urban”.
Cu sprijinul Uniunii Europene, patru grupuri de inițiativă au beneficiat de instruiri și au pregătit proiecte pentru dezvoltarea orașului. Chiar dacă nu toate ideile au primit finanțare, participanții spun că au înțeles un lucru important, că schimbarea începe chiar de la ei.
„Am cumpărat aproximativ 50 de arbori și arbuști. Trainingul pur și simplu ne-a trezit, ne-a impulsionat și ne-a făcut să credem că într-adevăr putem face ceva și singuri.” – Vasilii Crușca, participant la proiectul „Dialog urban”.
Peste 200 de locuitori au participat la elaborarea strategiei de dezvoltare a orașului. Totodată, reprezentanții primăriei și ai comunității au fost instruiți în domeniul bugetării participative, iar pentru votarea proiectelor a fost creată inclusiv o platformă online.
„Am aflat ce înseamnă, de fapt, bugetarea participativă, cum poate influența viața locuitorilor unui cartier sau ai unui oraș și cum îi poate ajuta pe oameni să-și realizeze ideile pentru a-și îmbunătăți propria viață.” – Carima Cuțitoi, participantă la proiectul „Dialog urban”.
„Am participat la un focus-grup pentru identificarea problemelor familiilor cu copii. După adoptarea strategiei de dezvoltare a orașului, copiilor mei le va fi mult mai interesant și mai sigur să trăiască aici.” – Evghenii Gurgurov, participant la proiectul „Dialog urban”.
Proiectul a devenit deja un instrument funcțional pentru oraș. În acest an, aproximativ 200 de mii de lei din bugetul local au fost direcționați către inițiativele propuse de locuitori.
„Cei 16 mii de euro oferiți de Uniunea Europeană pentru implementarea acestui proiect vor ajuta la atragerea în orașul nostru a unor fonduri de 4-5 ori mai mari, datorită unor instrumente precum strategia de dezvoltare a orașului și implementarea bugetării participative.” – Raisa Voroniuc, administratoarea AO „Clubul Femeilor «Golubka»”.
Când locuitorii și autoritățile încep să lucreze împreună, se schimbă nu doar o curte sau o stradă, ci și atitudinea față de oraș. Iar astfel, spun participanții, Europa începe să se construiască acasă.
Articolul <span class=”badge-status” style=”background: #ff1813;”>VIDEO</span> „Golubka”, podul dintre oameni și administrația locală din Basarabeasca apare prima dată în NordNews.
