VIDEO Conflict pe strada Vlaicu din Bălți. Locuitorii cer clarificări cu privire la soarta garajelor din zonă

Lucrările de reabilitare a sistemului de canalizare pluvială de pe strada Aurel Vlaicu din Bălți au generat nemulțumiri în rândul locatarilor. Oamenii spun că au aflat că unele garaje ar putea fi evacuate sau demolate, deși anterior li s-ar fi comunicat că acestea vor fi ridicate temporar și repuse ulterior pe amplasament.

Pe 18 iunie, unul dintre garaje a fost deja mutat pentru a permite accesul utilajelor în zona lucrărilor.

„A venit o mașină neagră. Nu pot să vă spun ce marcă era. Au cerut metrul și au măsurat lungimea și înălțimea garajului. Apoi au spus că va veni un trailer și că vor ridica, pe rând, toate garajele pentru a le muta din zonă”, – a declarat Ecaterina, locuitoare a străzii Aurel Vlaicu.

Locuitorii susțin că subiectul a fost discutat încă din luna aprilie, iar atunci ar fi fost informați că doar o parte dintre garaje vor fi mutate temporar pentru executarea lucrărilor.

„Când au venit a doua oară, ne-au spus că avem permisiunea să le lăsăm aici. Există documente care arată că nu toți au contracte de arendă pentru garaje, însă oamenii dețin autorizații și acte pentru amplasarea acestor spații de parcare”,  – a comunicat Galina, locuitoare a străzii Aurel Vlaicu.

Locuitorii afirmă că reprezentanții primăriei nu le-au prezentat documente care să justifice mutarea garajelor și solicită mai multă transparență în procesul de executare a lucrărilor. Mai mult, unii spun că nici nu înțeleg necesitatea intervențiilor efectuate.

„Anterior, apa se scurgea prin sistemul de canalizare pluvială. Acum acesta a fost eliminat. Atunci unde se va duce toată apa? Ni se spune că problema ar fi provocată de o conductă spartă. Dar dacă ar fi fost într-adevăr spartă, apa ar fi curs permanent și nivelul ei ar fi continuat să crească”, – a declarat Vladimir Bejan, locuitor al străzii Aurel Vlaicu.

Nemulțumirile au ajuns și în atenția Consiliului Municipal. Consilierul Serghei Gramma susține că, în cazul existenței unor contracte valabile, acestea trebuie respectate.

„Din câte cunosc, o parte dintre proprietarii garajelor au contracte de arendă încheiate cu Primăria municipiului Bălți, valabile până în anul 2029. Aceste contracte pot fi reziliate doar prin acordul ambelor părți sau la expirarea termenului prevăzut. Chiar dacă unele garaje ar fi amplasate ilegal, ele nu pot fi demolate pur și simplu de pe o zi pe alta”, – a declarat Serghei Gramma, consilier municipal.

Solicitat de NordNews, viceprimarul Vitalie Balan nu a oferit un comentariu până la difuzarea materialului. În schimb, la ședința din 16 iunie cu administratorii întreprinderilor municipale, primarul Alexandr Petkov a declarat că garajele care împiedică executarea proiectului nu vor putea rămâne pe amplasamentul actual.

„Toate garajele care încurcă trebuie demolate, fără excepție. Aproape niciunul dintre ele nu este amplasat legal. Pot exista câteva excepții, însă, în general, niciun garaj care împiedică realizarea proiectului sau utilizarea terenului nu va rămâne pe acel loc”, – a declarat Alexandr Petkov, primarul municipiului Bălți.

Deocamdată nu este clar câte garaje vor fi afectate de lucrări și care este soluția propusă pentru proprietarii acestora.

Autoritățile desfășoară în zonă lucrări de curățare și reabilitare a sistemului de evacuare a apelor pluviale. În anul 2023, Primăria municipiului Bălți a investit peste 2,6 milioane de lei în reparația străzii Aurel Vlaicu și a teritoriilor adiacente. Pentru asfaltarea stradelei Vlaicu au fost alocate suplimentar aproape 892 de mii de lei din Fondul Rutier.

Articolul <span class=”badge-status” style=”background: #ff1813;”>VIDEO</span> Conflict pe strada Vlaicu din Bălți. Locuitorii cer clarificări cu privire la soarta garajelor din zonă apare prima dată în NordNews.