Reforma administrației locale: autoritățile dau asigurări că satele nu vor dispărea

Satele rămân – primăriile se unesc. Acest lucru înseamnă mai mulți bani gestionați împreună și servicii mai bune pentru toți cetățenii. Mesajul a fost transmis astăzi de secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, care a publicat un video explicativ despre reforma administrației publice locale, informează MOLDPRES.

Oficialul a subliniat că reforma va permite creșterea bugetului local și crearea unor primării mai puternice.

„Unii se tem de un singur lucru: „dacă ne unim, ne dispare satul?” Răspunsul e simplu: nu. Satul rămâne al tău, cu numele său, cu biserica, cu oamenii și cu istoria sa. Se unesc doar primăriile, ca administrația să fie mai puternică. Satele rămân. Primăriile se unesc. Asta înseamnă mai mulți bani gestionați împreună și servicii mai bune pentru toți: apă, drumuri, canalizare, iluminat. Nimeni nu pierde satul. Toți câștigă o primărie mai puternică”, a declarat Alexei Buzu.

Potrivit celor mai recente informații prezentate de autorități, până în prezent, circa 790 de primării din republică sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară.

La sfârșitul lunii ianuarie, Guvernul a anunțat lansarea procesului de pregătire a reformei administrației publice locale, parte a eforturilor de modernizare a administrației și de îmbunătățire a serviciilor publice. Ulterior, autoritățile au organizat consultări publice ample, în urma cărora a fost prezentat conceptul reformei.

Parlamentul a aprobat recent modificări legislative care simplifică și îmbunătățesc procesul de amalgamare voluntară a unităților administrativ-teritoriale. Potrivit autorităților, schimbările au fost elaborate după consultări la care au participat peste 4 500 de primari și cetățeni.

Articolul Reforma administrației locale: autoritățile dau asigurări că satele nu vor dispărea apare prima dată în NordNews.